Pasitraukimui iš privataus pensijų kaupimo ruošiamas naujas siūlymas (1)

Publikuota: 2021-05-06 Kategorija: Politika
Pasitraukimui iš privataus pensijų kaupimo ruošiamas naujas siūlymas
Rokiškio Sirena nuotr. / Sodra

Parlamentarams balandį nepritarus siūlymui leisti bet kada pasitraukti iš pensijų kaupimo, Seimui gali būti pristatyta nauja iniciatyva – leisti trauktis bet kada, jei sukaupta suma neviršija 5 tūkst. eurų, rašo portalas lrt.lt. 

Socialdemokratas Gintautas Paluckas teigė, kad dar šią Seimo sesiją pasiūlys naują projektą. Tuo metu pensijų kaupimo bendrovės išankstiniam pasitraukimui nepritaria. 

„Žmonių, kurie antrojoje pakopoje sukaupė itin mažas sumas, dalyvavimas kaupime yra ekonomiškai nenaudingas. Anuitetai, kuriuos reikės pasirašyti dėl periodinės išmokos, bus labai maži. Dar laukiu duomenų iš „Sodros“ dėl to, kiek yra žmonių, kurie sukaupė itin mažas sumas, ir tada galutinai nuspręsiu“, – portalui sakė G. Paluckas. 

Kalbėdamas apie pasiūlymą parlamentaras teigė, kad išeinantiesiems iš antrosios pakopos nereikėtų valstybei grąžinti įmokų, kuriomis ji prisidėjo prie kaupimo, tačiau išimtiems pinigams būtų taikomas 20 proc. gyventojų pajamų mokestis.

Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) vadovas Tadas Gudaitis teigia, jog asociacija nepritaria siūlymui leisti iš antrosios pakopos pasitraukti bet kada.

„Laikomės pozicijos, kad ilgalaikiam investavimui ir taupymui skirta antroji pakopa turi išlaikyti savo pirminę paskirtį. Šios pakopos tikslas yra ne keletą metų, o keletą dešimtmečių trunkantis gyventojų turto kaupimas pensijai, tiek didinant pensinį amžių pasiekusių žmonių pajamas, tiek mažinant finansinę naštą valstybei“, – sako T. Gudaitis.

Jo teigimu, kuo masiškesnis dalyvavimas ir kuo didesnės vertės turtas valdomas, tuo paslauga naudingesnė patiems klientams. 

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė teigia taip pat nepritariantis galimybei leisti žmonėms bet kada palikti antrąją pensijų pakopą.

„Tai paveiktų visą pensijų kaupimo sistemą ir turėtų įtakos ne tik tiems, kurie palieka kaupimą, bet ir tiems, kurie pasilieka kaupti toliau“, – aiškina M. Lingė.

Primename, kad Seimas balandžio pabaigoje nepriėmė svarstyti siūlymo leisti antros pakopos pensijų fonduose senatvei kaupiantiems žmonėms bet kada atsisakyti dalyvauti privačiame pensijų kaupime.   

Pataisas Seimas grąžino iniciatoriams tobulinti. 

„Tai perteklinis suvaržymas (neleisti bet kada pasitraukti iš pensijų kaupimo fondo)“, – tuomet teigė G. Paluckas. 

Jis minėjo Estiją, kur leista pasitraukti iš pensijų kaupimo fondų, o tokia galimybe pasinaudojo 129 tūkst. žmonių.  

Tačiau „valstietis“ Linas Kukuraitis įspėjo, kad Estijos specialistai nerekomenduoja sekti jų pavyzdžiu. 

Dabar gyventojai, neišreiškę valios dėl pensijų kaupimo antrojoje pakopoje, yra automatiškai įtraukiami į kaupimą. Praleidę progą atsisakyti žmonės turi nurodyti svarbias priežastis, kodėl nori pasitraukti iš fondo ir grįžti į „Sodrą“.  

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video