Jauni verslininkai – apie naujus rajono verslo iššūkius (4)

Publikuota: 2021-08-02 Kategorija: Verslas
Jauni verslininkai – apie naujus rajono verslo iššūkius
Lina Dūdaitė-Kralikienė / Susitikimo dalyviai.

„Levandų Vanagynės“ sodyboje surengtas verslininkų, kuriuos vienija narystė bendradarbystės erdvėje „Spiečius“ susitikimas su Panevėžio verslo konsultacinio centro direktore Akvile Žiauniene ir specialistais bei rajono meru Ramūnu Godeliausku. Susitikimas – darbinis: ir pasidžiaugti sėkmėmis, ir pasidalinti iššūkiais.

Kodėl reikalingas „Spiečius“?

Savo sodyboje svečius priėmusi „Levandų Vanagynėsׅ“ šeimininkė Kotryna Laucytė paprastai paaiškino, kuo jai svarbi bendradarbystės erdvė „Spiečius“. Šiltuoju metų laiku jaukioje, originalaus interjero sodyboje vyksta šventiniai renginiai. Pati Kotryna ne tik priima svečius, bet ir organizuoja renginius, siūlo jų dekoratorės paslaugas. O štai žiemą jos veikla – interjero dizainas. Pašnekovė neslepia: namuose priimti interesantus ne visuomet patogu. Žinoma, galima nusivesti į kavinę. Tačiau tarp kavos puodelių ir pyragėlių sklaidyti brėžinius, demonstruoti vizualizacijas nėra patogu. Kas kita – „Spiečiaus“ erdvė.

Kiti verslininkai taip pat kalbėjo apie tai, jog karantinas iš esmės pakeitė darbo sąvoką. Tiems, kurie užsiima baldų, metalo apdirbimo, dažymo paslaugomis, į cechą klientą vestis nepatogu – tai darbo erdvė, triukšmas, dulkės. O išlaikyti patalpą vien tam, kad katkartėmis į ją būtų galima atsivesti svečių – ir brangu, ir visiškai nenaudinga. Be to, pandemija iš esmės pakeitė darbo iš namų sampratą. Darbas tapo patogesnis, taupantis laiką: nebereikia jo gaišti kelionėms į biurą ir atgal, kartu taupomos ir lėšos.

Tačiau darbas namuose turi ir tam tikrų trūkumų, ypač sukūrusiems šeimą. Darbo metu sunku visiškai atsiriboti nuo namiškių reikalų. Todėl turėti galimybę katkartėmis padirbėti iš biuro taip pat yra pageidautinas dalykas. Juolab, kad „Spiečiaus“ nariai į bendradarbystės centrą gali patekti bet kuriuo metu, kad ir vidury nakties ar savaitgalį.

Panevėžio verslo konsultacinio centro direktorė A. Žiaunienė akcentavo ir kitką: jei anksčiau verslo susitikimus neturintiems savo biuro buvo galima rengti kad ir kavinėje, jas uždarius dėl pandemijos, tokios galimybės nebeliko. Todėl tokių bendradarbystės centrų poreikis yra labai aktualus. Juolab, kad čia galima ne tik kalbėtis su verslo partneriais, bet ir rengti susitikimus, demonstruoti projektus – yra visa tam reikalinga įranga, nemokamas interneto ryšys.

Ne tik biuras, bet ir bendraminčių sambūris

Bendradarbystės centras svarbus ir kaip bendravimo erdvė, galimybė dalintis idėjomis, semtis patirties. Susitikime dalyvavusių verslininkų išskirtinis bruožas – jie vieni su kitais bendradarbiauja. Ir konkurentams, teikiantiems tą pačią miltelinio dažymo paslaugą, čia nieko tokio ne tik ranką vienas kitam paspausti, bet ir patirtimi pasidalinti. O štai baldų gamintojas, natūralu, kad bendraus su interjero dizaino paslaugas teikiančiais, ar kitokio pobūdžio baldus gaminančiais verslininkais. A. Žiaunienė akcentavo, kad toks bendradarbiavimas kuria sinergiją, ir tikslų siekti kartu daug paprasčiau, nei vienam. Ir vienų praminti takai būna pavyzdžiu kitiems.

Savo patirtimi siekiant patentuoti gaminius, pasidalino originalaus dizaino baldus-guolius augintiniams kurianti Kornelija Žiaugraitė. Ji pasakojo, kad paklausa gaminiams – didžiulė. Nenuostabu, kad originalaus dizaino minkšti baldai – guoliukai augintiniams sulaukė ne tik pirkėjų, bet ir konkurentų dėmesio. Juolab, kad kaip sako pati idėjos autorė, tai prabangos prekė. Todėl netrukus ėmėsi rastis ne vienas panašius baldus siūlantis gamintojas. Dabar ji rinkoje suskaičiuoja bent 5-6 įmones ir asmenis, siūlančius panašią produkciją. Kaip apginti savo kūrinius nuo kopijavimo? K. Žiaugraitė šiuo klausimu jau nuėjo kryžiaus kelius patentuodama savo kūrinius.

Ji pabrėžė, kad stengtis verta: mat tokio baldo kūryba – laikui, sąnaudoms ir idėjoms, technologiniams sprendimams imlus procesas. Kol kas gamyba nėra masinė: įmonėje darbuojasi viena darbuotoja. Todėl tenka kooperuotis su kitais verslininkais, kurie padeda pagaminti reikiamas detales. Perdavusi užsakymus tiems, kurie turi reikiamą įrangą, verslininkė gali daugiau dėmesio skirti sprendimams, kurie leis plėsti verslą. Kadangi sulaukiama daug dėmesio iš užsienio klientų, planuojama iki žiemos atidaryti elektroninę parduotuvę.

Idėjos pradedantiesiems

Viešnios iš Panevėžio neslėpė: per beveik tris dešimtis metų sukaupta patirtis leidžia patarti jauniems verslininkams. Nes tai, kas pradedančiajam nauja, konsultantams gerai žinoma, išbandyta. Jie gali pasergėti ir nuo klystkelių, neproduktyvių sprendimų, padėti rasti reikiamą informaciją. A. Žiaunienė kalbėjo apie tai, kad kai kuriems jų tiesiog trūksta ryžto, pasitikėjimo savimi. „Kol jūs dvejojate, kiti jau daro“, – sakė ji. Todėl „Spiečius“ ir svarbus kaip žinių perteikimo, nemokamų konsultacijų, o kartais, kaip jaunai menininkei Vaivai, tiesiog paskatinimo, palaikymo rengiant jos pirmąją parodą, vieta.

Rajono meras R. Godeliauskas kalbėjo apie tai, kad jaunas verslas dar menkai tedalyvauja viešuosiuose pirkimuose. Mat ne visi žino, kur tokie skelbiami, kada ir kaip parengti dokumentus. O tai būtų puiki niša mūsiškiams verslininkams rasti užsakymų. Verslininkai užsiminė, kad galbūt ir savivaldybė galėtų kažkaip apie tuos pirkimus pranešti. Meras atvirai pasakė: to daryti negalima. A. Žiaunienė pažadėjo, kad šiuo klausimu neužilgo bus surengti mokymai jauniems verslininkams, kad jie žinotų, kur ir kaip ieškoti skelbimų, kaip tinkamai pasirengti pirkimams.

Meras kalbėjo apie tai, kaip savivaldybė remia jauną verslą, kaip kartu sprendžiamos problemos. Deja, ne viskas taip lengva ir paprasta, kaip atrodo. Rodos būtų galima susitarti su savivaldybe dėl nuovažos į judrią gatvę. Deja, bet gatvė priklauso Valstybinei automobilių kelių direkcijai, ir reikiamų leidimų gavimo procesas bus ilgesnis, nei tikėtasi. Bet, bendradarbiaujant, galima pasiekti nemažai gerų rezultatų.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video