Savaitė po „Grybo“ griūties: kaimyniniame pastate veikla neleidžiama, apie kompensacijas... nekalbama (video+foto) (14)

Publikuota: 2021-05-13 Kategorija: Verslas
Savaitė po „Grybo“ griūties: kaimyniniame pastate veikla neleidžiama, apie kompensacijas... nekalbama (video+foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / Greta griaunamo pastato įsikūrusios Virginijaus Gaučio parduotuvės

Gera savaitė prabėgo nuo buvusio Mašinų gamyklos administracinio pastato, liaudyje vadinamo „Grybu“, dalies sienos nesėkmingos griūties. Griaunant pastatą, dalis sienos užvirto ant gretimo pastato, kuriame veikia kelios parduotuvės, grožio salonas. Pastato savinininkas Virginijus Gaučys neslepia: dirbti jiems neleidžiama, o iš ko mokėti nedirbantiems darbuotojams, kaip bus tvarkomas sugadintas pastatas – gili tyla. „Negalvojau, kad trisdešimtuosiuose Nepriklausomybės metuose kalbėsime apie tai, kad vieni įstatymai galioja dideliems, kiti – mažiukams“, – sakė V. Gaučys.

Projekto nereikia tik šuns būdai

Jau praėjusiais metais rajoną pasiekusi žinia, kad į Rokiškį atkeliauja prekybos centras „Lidl“, pradžiugino ir sudomino rokiškėnus. Pradžiugino dėl to, kad netrukus nebereiks vykti apsipirkti į didmiesčius. O sudomino grynai kaip inžinerinis iššūkis: kaip nugriauti didelį pastatą nepakenkus aplink esantiems statiniams. Svarstyta, kad griovimo darbams bus pasitelkta specialiu įranga, tokia, kaip griaunat senuosius kombinuotųjų pašarų fabriko elevatorius. Tačiau pastatas griaunamas paprastais ekskavatoriais ir kita nedidelių gabaritų įranga. Kad ji pasiektų viršutinius aukštus, buvo supiltas nemenkas statybinių atliekų pylimas. Griovimo darbai gerai klostėsi iki praėjusio pirmadienio. Tądien nutiko nelaimė: dalis griaunamos sienos nekontroliuojamai virto ant gretimo pastato.

Atsipirkta tik materialiniais nuostoliais. Ir tai tik atsitiktinumas. Bent jau nei sklypo savinininkų, nei rangovų nuopelno tame nėra, – sako gretimo pastato savinininkas Virginijus Gaučys. Jis akcentuoja, kadangi vykdomi pavojingi griovimo darbai, aplinkinių pastatų savininkai, įskaitant ir jį patį, turėjo būti supažindinti su griovimo vykdymo darbų projektu, išduotais leidimais, taip pat su pavojingomis zonomis ir kitais niuansais. Dokumentų jis nematė. „Vienintelis dalykas, ką galite be projektų statyti ir griauti, yra šuns būda. Didesniems objektams projektai yra būtini“, – sakė pašnekovas.

Nenukentėjo, galima sakyti, atsitiktinai

Kadangi apie darbų eigą, pavojingas zonas kaimyninio pastato savininkas nebuvo informuotas, teoriškai jis galėjo ramiausiai vykdyti veiklą savo teritorijoje. O jau griovimo darbų rangovo problema, kaip užtikrinti darbų saugą. Tačiau, kadangi griovimo darbai, kaip teigė V. Gaučys, nebuvo derinti, savieigai jis to klausimo palikti neketino. Septyniolikos pastate dirbančių žmonių, parduotuvių, grožio salono klientų saugumas svarbiausia. „Kaskart eidavome tų statybininkų klausti: kada ką planuojate griauti“, – sakė V. Gaučys. Ir gavus žinią, darbuotojai stebėdavo, kad neliktų žmonių arčiausiai „Grybo“ esančiose kaimyninio pastato patalpose. Budrumas pasiteisino: praėjusį pirmadienį dalis pastato ėmė ir nuvirto. Tiesiai ant parduotuvės. Kurios patalpose, savininko budrumo dėka, nebuvo darbuotojų, todėl ir žmonės nenukentėjo.

Apmokėtų, jei nukristų... lėktuvas

Nuo incidento iki dabar, o tai jau pusantros savaitės, UAB „Upės spektras“ ir „Sabavilis“ parduotuvės, priklausančios V. Gaučiui, nedirbo. Kada bus galima dirbti – neaišku. Pastate lankėsi Valstybinės darbo inspekcijos atstovai, kurie dirbti neleido – kol griaunamas kaimyninis pastatas, yra pavojinga. O klausimas, kas mokės nedirbantiems darbuotojams algas – lieka atviras. Jau nekalbant, kad nevykdant veiklos, parduotuvės negauna pajamų, o su tiekėjais atsiskaityti reikia. „Sulaukiau labai pikto skambučio: tiekėjas griežtai reikalavo atsiskaityti, nes praėjusią savaitę, kai nevaikščiojome po pastatą, praleidome terminą apmokėti sąskaitas. Pasiteisinimai, kad mes apskritai nė kojos ten negalėjome kelti, neveikia. Tiekėjas atvirai sako: ne jo problemos“, – sakė V. Gaučys.

Kada parduotuvėms bus leista atsidaryti? „Man buvo duota suprasti, kad „Lidlas“ didelis, o mes mažiukai. Leis tada, kai didiesiems kaimynams bus patogu“, – su nuoskauda dėstė verslininkas. O iš ko iki tol mokėti algas darbuotojams, kurie negali dirbti, klausimas lieka atviras. „Nepatinka – kreipkitės į teismą“, – atsakymus, kuriuos nuolat girdi, įgarsino V. Gaučys.

O kaip gi su žala, padaryta pastatui? „Iš to, ką mums pasiūlė sutvarkyti, tai tik pusė darbų, kurių reikia. Mes neprašome, kas nepriklauso. Nenorime pelnytis iš kitų nelaimės. Tik sutvarkykit, ką sugadinote“, – sakė V. Gaučys. Paklaustas, kiek jis pats vertina nelaimės padarytą žalą, įvertino 20 tūkst. Tai nėra didelė suma. O ar ne paprasčiau dėl to kreiptis į pastato draudėjus? „Pastatas draustas. Bet draudėjai įvertino, kad pakete, pagal kurį pastatas draudžiamas, tokios žalos esą nėra. Nors juodu ant balto parašyta, kad draudžiama ir nuo trečiųjų asmenų padarytos žalos. Kai paklausiau apie tai, draudikai man atsakė, kad jei, pavyzdžiui, ant mano pastato nukristų lėktuvas, tada mokėtų. O kai nukrito siena, tada jau nebe“, – sakė V. Gaučys.

Kaimynams ne priešas

V. Gaučys neslepia: kaip ir daugelis rokiškėnų, jis „Lidl“ atėjimą sutiko palankiai. Baimintis nėra ko: jie ne konkurentai. „Tegul tik atsidaro, tegul tik veikia“, – sėkmės didesniesiems kaimynams linkėjo jis. Ir pridūrė, kad lygiai taip pat ir jis nori atidaryti savo pastatą, kad galėtų veikti jame esantys verslo objektai.

„Rokiškio Sirena“ kreipėsi į „Lidl“ atstovus žiniasklaidai komentaro dėl susiklosčiusios situacijos. Gavę jį, straipsnį papildysime.

Rangovai paaiškino situaciją

Gegužės 14-ąją situacijos paaiškinimą atsiuntė UAB „Vilniaus BDT” direktorius Giedrius Masalskas: „

„Norėtume papildyti straipsnyje pateiktą informacija, manome, kad dalį jos pateikė Jums  ne iki galo tiksliai:

Kad griovimo metu situacija pasidarė pavojinga, parduotuvės personalui pranešė Mūsų įmonės darbų vadovė, ir parduotuvės personalas paliko patalpas jos prašymu, ir esame dėkingi parduotuvės personalui už bendradarbiavimą. Su greta esančia parduotuvės, grožio salonų vadovybe sutarėme kompensacijas ir jas apmokėjome: Už sekmadienį – pirmadienį – penktadienį, kai tik gavom sąskaitas;

Už antradieni, trečiadienį ketvirtadieni – ketvirtadienį, pilnai pagal  pirmadienį gautas sąskaitas.

Parduotuvei kompensuota visa apyvarta pagal dienų skaičių – lyg pirkėjai ateitų, susimokėtų už prekes, jas paliktų, ir kitą dieną vėl ateitų, susimokėtų ir paliktų vėl, ir tt.

Taip pat pagal pateiktą kompensacijų sarašą paaiškėjo, kad Rokiškyje dirbanti visažistė mane, neskurstančios, vienos dviejų didžiausių griovimo – žemės darbų įmonių vadovų lenkia pajamomis daugiau nei 5 kartus. Nesiimame spręsti ir kitų pinigų neskaičiuojame, tiesiog paprašėme susimažinti tik visažistės, ir kaip nors pratempti trejetą dienų su 2,5 karto didesnėmis nei Vilniaus įmonės direktoriaus pajamomis nedirbant.

Garantinį raštą pateikėme iš karto po sutarimų, kad garantuojame pilną parduotuvės atstatymą, ir garantinį raštą pateikėme.

Sutarėme, kad įvertinsime ir suplanuosime atstatymo  darbus iš karto po griovimo darbų pabaigos.

Vakar susirinkusi  valstybės kontrolės įstaigų įvykio tyrimo komisija nusprendė ir įpareigojo rangovą kreiptis į ekspertus, gali būti kad konstrukcijų giūties priežastys gilesnės nei darbuotojo klaida, ar netikslumas.

Jei tik bus galima apie ekspertų išvadas Jus infomuosime.

Darbo apsaugos inspektorius parduotuvės veiklą leidžia nuo šio ryto be jokių apribojimų, aukštuminės dalies griovimo darbai baigti“.

Taip pat šios įmonės vadovas pateikė įrodymus, kad minėtos sąskaitos yra iš tiesų apmokėtos.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video